Czy spółka z o.o. dla fotografa ma sens?
W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie czy spółka z o.o. dla fotografa to dobry pomysł? Na tak zadane pytanie, mogę jak zwykle odpowiedzie, że to zależy. To właśnie dlatego poniżej znajdziesz przykłady zarówno kiedy warto ale też kiedy nie warto wybrać tej formy działalności.
Po co fotograf miałby wybierać spółkę z o.o.?
już od 290 zł
Spółka z o.o. możesz wybrać dla działalności fotograficznej z powodu braku konieczności zapłaty ZUS. Jeśli zostaniesz jednym ze wspólników spółki z o.o. to z tego tytułu nie zapłacisz ZUS. Jeśli zamiast tego założysz działalność gospodarczą to już za pierwszy miesiąc będziesz musiał zapłacić przynajmniej składkę zdrowotną. Zapłacisz ją nawet jeśli nie zarobisz ani złotówki. Jednak tutaj powstaje pytanie czy skoro nie będę płacił ZUS to czy będę ubezpieczony? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Czy posiadając spółkę z o.o. będę miał ubezpieczenie?
Czy jeśli będę posiadał spółkę to czy będę miał ubezpieczenie? Co w przypadku, gdy będę musiał iść do szpitala? A oto odpowiedzi na Twoje pytania. Samo bycie jednym z udziałowców nie daje Ci prawa do ubezpieczenia. Jeśli jednak zostaniesz zatrudniony przez spółkę, to zostaniesz objęty ubezpieczaniami. To ile spółka zapłaci za Twoje ubezpieczenie będzie zależało od tego czy zostaniesz zatrudniony na cały etat czy na jakąś część etatu a także od wysokości otrzymanego wynagrodzenia. Jeśli będziesz przykładowo zatrudniony na 1/8 etatu dla najniżej krajowej to spółka zapłaci niewielki ZUS. Skoro już wiesz jakie są plusy spółki to czas przyjrzeć się minusom a trochę ich jest.
Jakie są minusy spółki z o.o.?
Jednym z największych minusów spółki z o.o. jest to, że musisz trzymać porządek w papierach. Tutaj wszystko musi Ci się zgadzać. Wszystko musisz mieć zarejestrowane. Z doświadczenia widzę, że to znacznie większy minus niż koszt prowadzenia księgowości. Zilustruję to poniższym przykładem.
Minus spółki na przykładzie.
Dla przykładu jeśli potrzebujesz dla siebie trochę pieniędzy, to w przypadku działalności gospodarczej wypłacasz je sobie z konta. Nie musisz tego nigdzie rejestrować. W spółce tak być nie może. Do każdej wypłaty musisz mieć podstawę na przykład umowę o pracę. To działa też w drugą stronę, czyli jeśli chcesz dorzucić do biznesu trochę swoich oszczędności, to w przypadku działalności robisz to wpłacając na konto bankowe. W przypadku spółki nie możesz ot tak dokonać wpłaty. Tu znowu musisz mieć jakąś podstawę. I oczywiście nie jest trudno taką podstawę przygotować, bo wystarczy sporządzić umowę pożyczki ale to już jest dodatkowa czynność. Jeśli korzyści posiadania spółki przemawiają do Ciebie bardziej niż wady to warto poznać jeszcze jeden aspekt czyli koszt prowadzenia księgowości spółki z o.o.
Ile kosztuje prowadzenie księgowości dla spółki z o.o. zajmującej się fotografią?
Koszt księgowości dla spółki z o.o. zajmującej się fotografią zależy od ilości dokumentów do zaksięgowania. W naszym biurze masz do wyboru kilka pakietów dostosowanych, do różnych sytuacji. Najniższy pakiet rozpoczyna się od 290 zł. Na tej stronie poznasz oferty naszej księgowości. Jeśli koszty są dla Ciebie do zaakceptowania a korzyści się do Ciebie uśmiechają to pojawia się kolejne pytanie. Jak założyć spółkę z o.o. i czy będzie to dużo kosztowało? Od razu napiszę, że swoją spółkę możesz założyć sam bez prawników i notariuszy. Zobacz ten artykuł, by dowiedzieć się więcej.
Jeśli jesteś zdecydowany na założenie spółki z o.o. dla swojego biznesu fotograficznego
Jeśli jesteś zdecydowany by założyć spółkę z o.o. dla swojego biznesu fotograficznego to kliknij w poniższy link, który przekieruje Cię do instrukcji oraz wniosku. W razie pytań zadzwoń do mnie lub napisz.