Jakie podatki płaci spółka z o.o.?

Jakie podatki płaci spółka z o.o.?
Jakie podatki płaci spółka z o.o.?

Dowiedź się jakie podatki płaci spółka z o.o.

Kontakt z biurem
Kontakt z biurem

Wielu klientów zwraca się do nas z zapytaniem jakie podatki płaci spółka z o.o.? Podobnie jak przepisy podatkowe tak i odpowiedź na to z pozoru łatwe pytanie jest dość skomplikowana. Jednak celem tego artykułu nie jest stworzenie materiału akademickiego a jedynie nakreślenie pewnych podstaw. Niektóre spółki mogą skorzystać z obniżonej stawki podatku CIT. Stawka ta wynosi 9%. Jeśli chcesz zobaczyć jakie są warunki, by skorzystać z obniżonej stawki odwiedź stronę internetową poświęconą opodatkowaniu spółek z o.o.

Jakie podatki płaci spółka z o.o. czy są one wysokie czy niskie?

Wiele osób zastanawia się czy podatek CIT w spółce z o.o. jest wysoki czy niski. Odpowiedź na to pytanie również nie jest łatwa. Obniżona stawka podatku wydaje się być bardzo korzystana. Przykładowo osoba fizyczna, która rozlicza się podatkiem liniowym od 100 000 dochodu zapłaci 19 000 zł podatku a spółka z o.o. jedynie 9 000 zł. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że porównanie nie jest trafne ponieważ mowa o różnych podmiotach. W pierwszym przykładzie opodatkowane pieniądze są własnością osoby fizycznej a w drugim spółki z o.o. Jednak samo porównanie pokazuje, że opodatkowanie obniżoną stawką jest korzystne.

Czy podatki to wszystko?

Zastanawiając się nad tym jakie podatki płaci spółka z o.o. nie sposób zwrócić uwagi na kwestię ZUS. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że ZUS to nie są podatki. Jednak z drugiej strony każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wie, że musi płacić składkę ZUS. Musi ją zapłacić nawet wtedy, gdy ma umowę na cały etat czyli już ZUS odprowadza. Oczywiście płaci jedynie składkę zdrowotną ale to wcale nie są małe pieniądze. A jak wygląda sprawa w spółce z o.o.? Wspólnicy wieloosobowej spółki z o.o. nie muszą zgłaszać się do ZUS. Wspólnicy spółki z o.o. nie mają obowiązku ubezpieczeń ZUS z tego tytułu. Kiedyś tak samo argumentowałem, że ZUS to nie podatek jednak jeden z przedsiębiorców powiedział mi, że dla niego nie ma znaczenia jak się co nazywa a ile ma zapłacić. Przemyślałem to i stwierdziłem, że ma rację!

Jak założyć spółkę z o.o.?

Założenie spółki z o.o. nie jest skomplikowane. Dodatkowo chętnie w tym pomożemy.

Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.

Odpowiadając na pytanie jakie podatki płaci spółka z o.o. nie sposób nie wspomnieć o kosztach księgowości. Czy koszty są wyższe niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej? Tak te koszty są zazwyczaj wyższe. Z czego to wynika? Przede wszystkim z pracochłonności. Prowadzenie pełnej księgowości jest bardziej pracochłonne niż prowadzenie na przykład księgowości w formie KPIR. Jednak ceny nie są zaporowe. Przykładowo w naszym biurze księgowość dla małej spółki z o.o. wynosi mniej niż 200 zł miesięcznie. Zobacz więcej na temat księgowości dla spółki z o.o.