Usługi budowlane za granicą m.in. w Niemczech

Firma budowlana, która świadczy usługi za granicą w Unii Europejskiej

Usługi budowlane za granicą m.in. w Niemczech? Jak założyć firmę budowlaną i świadczyć usługi zagranicą? Zastanawiasz się jak założyć firmę budowlaną, która świadczy usługi za granicą na terenie Unii Europejskiej? Chcesz świadczyć usługi budowlane na terenie Niemiec, Szwecji czy na terenie pozostałych krajów Unii Europejskiej? Jeśli tak przeczytaj ten artykuł jest dla Ciebie!

Chcesz szybko założyć firmę i świadczyć usługi budowlane? Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym

Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym
Napisz do nas!

Usługi budowlane za granicą m.in. w Niemczech? Instrukcja krok po kroku!

Przedsiębiorcy bardzo często zakładają działalność w Polsce, ale świadczą usługi budowlane zarówno na terenie Unii Europejskiej jak i w Polsce. Przykładowo przedsiębiorca, który zarejestrował działalność gospodarczą w Polsce może podejmować zlecenia budowlane  zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Obowiązują nasz również przepisy unijne dlatego możliwe jest też uzyskanie dokumentu A1 w polskim ZUS. Zobacz tutaj jeśli chcesz zobaczyć jak w ZUS uzyskać dokument A1.  Dokumentu tego często wymagają zagraniczne firmy, które zlecają usługi budowlane polskim przedsiębiorcom, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tematyką. Poniżej krótka i prosta instrukcja w jaki sposób założyć taką firmę na przykładzie budowlanego rynku niemieckiego.

Usługi budowlane za granicą m.in. w Niemczech

Usługi budowlane za granicą m.in. w Niemczech? – instrukcja krok po kroku

 1. Uzyskaj Profil Zaufany. Profil Zaufany to taki urzędowy podpis dlatego będzie Ci potrzebny. Dzięki niemu niemal wszystkie wnioski związane ze zorganizowaniem firmy złożysz bez konieczności z domu. Aby założyć Profil Zaufany kliknij tutaj. 
 2. Załóż działalność gospodarczą w Polsce. W Polsce działalność gospodarczą zakłada się dość szybko ale sama procedura nie należy do najłatwiejszych. Można to zrobić w urzędzie lub bez wychodzenia z domu dlatego Profil Zaufany pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Zobacz więcej na temat zakładania działalności w Polsce.
 3. Chcesz świadczyć usługi budowlane za granicą dlatego uzyskaj dokument A1 w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Uzyskasz ten dokument składając wniosek do ZUS. Możesz to zrobić zdalnie. Dowiedz się więcej na temat procedury uzyskiwania dokumentu A1.
 4. Sprawdź niemieckie przepisy obowiązujące dla Twojej sytuacji prawnej i organizacyjnej. Ponieważ każda sytuacja jest inna, warto skontaktować się z profesjonalnym niemiecką organizacją świadczącą usługi dla firm budowlanych. W zależności od rodzaju usług i nabywców obowiązywać mogą odmienne przepisy dotyczące pozwoleń, licencji i podatków. To jedno z najtrudniejszych zadań ale bardzo ważne.

Polska firma świadczy usługi budowlane na terenie innych państw Unii Europejskiej.

W przypadku firm świadczących usługi budowalne w innych krajach na przykład we Francji, Szwecji, Holandii, Dani ogólne kroki postepowania będą podobne jak te powyżej ale mogą wystąpić pewne różnice. Dlatego jednym z najistotniejszych aspektów jest zbadanie przepisów obowiązujących nie tylko w Polsce, ale również na terenie danego Państwa. Przeprowadzenie takiej analizy jest często czasochłonne i bywa też kosztowne. Prowadząc działalność poza terenem Polski należy uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dlatego warto się do tego przygotować. Poniżej przedstawiamy podstawowe zagadnienia, które należy rozpatrywać.

Na co uważać, gdy planujesz świadczyć usługi budowlane poza granicami Polski? Sprawdź poniższą listę i unikaj błędów:

Jak założyć firmę budowlaną i świadczyć usługi zagranicą?

 • sprawdź czy potrzebujesz specjalnych uprawnień do wykonywania usług budowlanych. W wielu krajach wymagane są licencje i pozwolenia. Przykładowo w Niemczech obowiązuje ustawa o rzemiośle regulująca m.in takie zawody jak cieśla, murarz, dekarz, itp… Dlatego udaj się do profesjonalnej firmy najlepiej za granicą.
 • dowiedź się w sprawie opodatkowania konkretnych usług budowlanych, które zamierzasz świadczyć poza Polską. Pamiętaj, że sytuacja może różnic się w zależności od rodzaju usług ale także od rodzaju nabywcy.
 • dowiedź się jak w Twoim przypadku wygląda kwestia ubezpieczenia i składek. Czy jest możliwe, by posiadać ubezpieczenie jedynie w Polsce?
 • dowiedź się jak wygląda sprawa uzyskania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Czy w danym kraju takie ubezpieczenie jest obowiązkowe? Może warto posiadać takie ubezpieczenie nawet wtedy, gdy nie jest ono obowiązkowe? Ubezpieczenie to koszt, ale też może uratować twoje finanse w przyszłości!
 • uzyskaj informacje na temat obowiązku założenia konta bankowego za granicą.
 • poszukaj osób, które od lat funkcjonują na danym rynku. Mogą okazać się cennym źródłem wiedzy, ale uważaj na niesprawdzone informacje!
 • Ponieważ prawo jest skomplikowane, zweryfikuj zdobyte informacje w biurze świadczącym usługi doradcze dla branży budowlanej w danym kraju.
 • jeśli będziesz pracował dla nowego kontrahenta biznesowego sprawdź koniecznie jego reputację. Czy firma wypłaca na czas wynagrodzenia? Czy firma działa zgodnie z przepisami? Jaką może obciążyć Cię odpowiedzialnością?
 • pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu kontraktu, tak by unikać szkodliwych dla Ciebie warunków umowy. Ponieważ to tak ważne skorzystaj z profesjonalnego tłumacza.

Jak wystawić fakturę dla usług budowlanych świadczonych poza granicami Polski

Ponieważ wszystko się udało nadszedł czas na wystawienie faktury. Masz kontrakt. Wykonujesz usługę budowlaną. Teraz zastanawiasz się jak wystawić fakturę. W celu poprawnego wystawienia faktury skontaktuj się ze swoim biurem rachunkowym. Wystawiając fakturę uwzględnij również przepisy obowiązujące poza granicami kraju.

Firma budowlana z Niemiec szuka Polskich wykonawców

Firma budowlana z Niemiec szuka Polskich wykonawców czyli opis konkretnej sytuacji

Pan Jan natrafił na ogłoszenie. Duża firma budowlana z Niemiec szuka Polskich wykonawców. Poszukiwani byli dekarze, murarze, cieśle, malarze. Pan Jan jest murarzem. Ponieważ Pan Jan potrzebuje pieniędzy, skontaktował się z ogłoszeniodawcą i dowiedział się, że prace budowlane będą wykonywane w Berlinie. Firma przedstawiła warunki finansowe, które okazały się bardzo korzystne ale Pan Jan i tak postanowił sprawdzić zleceniodawcę. Pan Jan uzyskał opinie o niemieckiej firmie. W tym celu przeszukał fora na Google. Skontaktował się również z kilkoma osobami, które świadczyły usługi dla tego przedsiębiorstwa. Pan skontaktował się z niemieckim biurem podatkowym i prawnym w którym uzyskał dokładne informacje na temat podatków i zezwoleń. Następnie założył w Polsce działalność gospodarczą. Uzyskał dokument A1 i rozpoczął świadczenie usług na terenie Niemiec.